10 doplňků které musíte mít do karavanu nebo obytného auta

10 nejoblíbenějších doplňků do karavanu nebo obytného vozu

Aby bylo cestování obytným autem nebo karavanem ještě pohodlnější a více jste si jej užili, je možné zakoupit velké množství doplňků a příslušenství pro tento způsob trávení dovolené. Přinášíme Vám přehled 10 nejoblíbenějších, které Vám nesmí chybět.

markýza

nevýhodou obytných aut a karavanů je nedostatek prostoru. Nejjednodušší způsob, jak tento prostor zvětšit, je použitím markýzy. Ta je po dobu jízdy uschována namotaná v kazetě u auta. V případě potřeby ji rozvinete buď manuálně nebo pomocí doplňkového motoru. Chrání Vás tak před přímými slunečními paprsky a nebo deštěm. U některých typů je možno dokoupit textilní stěny, které po připevnění k markýze zaručí lepší ochranu proti větru a také i částečně před zraky kolemjdoucích. Musíte však dávat pozor na extrémní počasí jako je silný vítr nebo déšť, který by tuto markýzu mohl poškodit. Markýza lze zakoupit také i s integrovaným LED páskem, který Vám prodlouží posezení venku s přáteli do dlouhých nočních hodin.

venkovní gril

váš karavan nebo obytné auto bude mít zcela jistě dobře vybavenou kuchyň s ledničkou a plynovým vařičem. Dovolenou si však více vychutnáte díky venkovnímu plynovému grilu. I na Vašich cestách si můžete dopřát výborné grilované steaky, sýry nebo zeleninu. Na přípravu techto specialit lze použít jakýkoliv plynový gril, jestliže však máte málo volných úložných prostorů, lze pořídit i speciální skládací grily přímo pro karavany. Pro jednodušší používání grilů, lze vyvést venkovní plynovou přípojku z plynových bomb v autě přímo pro gril.

skládací nábytek

když je pěkné počasí a trávíte čas v kempu, není nic příjemnějšího, než se usadit před karavan pod markýzu a vychutnávat si volné chvíle. Pro tuto příležitost je nejlepší využít kvalitní skládací nábytek. Ten lze pak jednoduše složit a nebude zabírat tak moc z potřebného úložného prostoru.

nosič jízdních kol

karavaning je skvělý pro poznávání zemí, ještě více je však můžete poznat při cyklovýletech. Hodně zemí investuje mnoho peněz do budování a rozvoje cyklostezek a například Holandsko je pro cyklistiku přímo stvořené. Než si půjčovat kola z místních půjčoven, přibalte si své na které jste zvyklí. Kola můžete převážet uvnitř vozu v garáži. V případě, že ji váš „obytňák“ nemá, pořiďte si nosič kol, který umístíte buď na střešní nosiče, nebo na zadní stěnu, případně tažné zařízení. Některé nosiče mají dostatečně dimenzovanou únosnost až do takové míry, že je možné zde převážet dokonce i menší skůtr.

satelitní navigace

jestliže hodně cestujete, doporučujeme pořídit si satelitní navigaci. Nejen, že Vás navede spolehlivě do cíle, ale dnešní přístroje Vás včas upozorní na případné uzávěry nebo objížďky, případně i na zajímavá místa v okolí nebo dokonce na místa, kde je vysoká pravděpodobnost natrefit na radar policie. Lze pořídit speciální navigace přímo pro karavany nebo kamiony, kde zadáte výšku a šířku vozu a tato navigace Vás upozorní na místa se sníženou nebo zúženou průjezdností.

led žárovky a osvětlení

nejjednodušší způsob, jak ušetřit drahocennou energii z palubních baterií, je výměna veškerých halogenových žárovek za žárovky LED. Technologie LED je v současné době hitem a to nejen kvůli tomu, že spotřebuje pouze desetinu energie, ale má i delší životnost. Dejte si pozor na celkovou svítivost a teplotu barvy, protože je možné pořídit LED žárovky s různou teplotou barvy (odstínem od nádechu žluté po modrou). V případě led denního svícení dbejte na to, aby byly tyto světla certifikovány pro provoz na pozemních komunikacích. Jako LED světla můžete pořídit i různé lampičky, ruční svítilny nebo „čelovky“.

solární panely

pro ty, kteří tráví více času mimo civilizaci a nebo si nechtějí nabíjet palubní baterie v kempech za poplatek, je vhodné si nechat do vozu namontovat solární dobíjecí komplet. Ten se skládá z fotovoltaických panelů, měniče napěti, baterií a potřebné kabeláže. Pro lepší výtěžnosti energie ze solárních panelů, je dobré použít solární regulátor MPPT, který hlídá více vstupních veličin a upravuje je tak, aby šlo co nejvíce proudu do nabíjení baterií. O solárních panelech jsme psali již dříve tomto článku.

vnitřní rolety a sítě proti hmyzu

dalším vhodným doplňkem jsou interiérové okenní rolety. Jsou nejen estetickým doplňkem a dokáží dokonale zatemnit interiér před slunečními paprsky. Podle zvoleného typu látky dokáží dokonce zabránit i úniku tepla z kabiny, případně zabrání vniknutí tepla dovnitř vozu. Vyrábí se ve variantách s vodícími lištami nebo bez, případně v kombinaci se sítěmi proti hmyzu (moskytiérou).

klimatizace

nejen v horkých letních dnech oceníte přítomnost klimatizace ve Vašem obytném autě nebo karavanu. Jsou dva hlavní typy klimatizací – buď motorová, která je spojená s motorem vozu (stejná jako v osobních autech) a nebo samostatná, která je umístěna zpravidla na střeše a funguje nezávisle na chodu motoru. Lze ji pořídit s manuálním nebo digitálním ovládáním s termostatem, případně doplněnou o dálkové ovládání. Dražší typy jsou opatřeny například i tepelným čerpadlem pro úsporu energie, případně ohřevem, který lze využít také v chladných dnech.

měnič napětí

palubní elektřina karavanů a obytných aut je dimenzována na 12V. Většina elektroniky a nabíječek však pracuje na o mnoho vyšších 230V. Pro převod z 12V stejnosměrného napětí z palubních baterií na 230V střídavého napětí lze použít měnič napětí. Ty se vyrábí v různých provedeních a různých maximálních výkonů. Maximální špičkový výkon se pohybuje od 75W do 3500W. Výkonnější zvládnou napájet současně několik zařízení, jako jsou televize, mikrovlná trouba, nabíječky apod. Nebudete tak odkázáni pouze na elektrickou síť z kempů nebo čerpacích stanic.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook