5 nejčastějších otázek na cestování karavanem

Pro koho je vlastně Karavaning?

často se nám v emailové schránce objevují dotazy ve smyslu: rádi bychom jeli na dovolenou karavanem, ale máme malé dítě a nevíme, zda je tento způsob dovolené vhodný…, „máme pejska a rádi bychom ho vzali sebou na dovolenou…“ a tak podobné. Vybrali jsme tedy z těchto dotazů ty nejčastější a shrnuli jsme odpovědi do tohoto článku.


Jaký řidičský průkaz

Mnozí by si rádi půjčili na dovolenou obytné auto, ale mají pouze řidičský průkaz pouze na osobní auto – jen skupinu „B“… Převážná část obytných aut v půjčovnách jsou s ty s celkovou hmotností do 3,5 tuny a tedy spadají do kategorie skupiny „B“. U obytných přívěsů spadá pod skupinu „B“ osobní vozidlo nepřevyšující největší povolenou hmotnost 3,5t s nejvýše 8 místy k sezení vč. řidiče a přípojné vozidlo (v našem případě karavan) nepřevyšující nejvyšší povolenou hmotnost 750kg, pokud součet maximálních hmotností nepřevyšuje 3,5t. Pro tažení karavanu je dobré mít alespoň trochu výkonnější vozidlo s tažným zařízením. Jednotlivé dělení vozidel najdete podrobněji popsáno v tomto článku.

Cestování s dětmi

Cestování s malými dětmi obytným autem a nebo karavanem není problém. Myslím si, že v případě, že se jede na dovolenou někam dále, tak tento způsob je nejvhodnější. Volíme si tempo a přestávky dle aktuální potřeby a svého uvážení. Je možné téměř vždy zastavit na vhodném místě, využít sociální zařízení, kuchyňku a nebo postele, které máme ve voze ihned k dispozici. Stále více se rozšiřuje skupina tzv. digitálních nomádů (živí se prací, která není fixovaná na kancelář, zejména programátoři, fotografové, grafici apod.), kteří vyjíždí na delší dobu do zahraničí a zde pracují a cestují zároveň. Důležité je, aby děti sdílely stejnou oblibu v cestování jako jejich rodiče. Opět je lepší poprvé vycestovat do rozumné vzdálenosti od domova a ověřit si tak „nadšení dětí“ z tohoto způsobu cestování.

Cestování s domácími mazlíčky

I pro Vaše domácí mazlíčky je vhodné cestování karavanem nebo obytným autem. Samozřejmě s přihlédnutím na jejich velikost a také na to, zda toto umožňuje půjčovna. Opět zde zmíníme výhodu v tom, že lze téměř kdykoliv zastavit a udělat i přestávku. Další výhodou je to, že každou noc nocujete ve stejném prostředí a není zde problém s tím, že by si Váš zvířecí kamarád musel zvykat např. na nové hotelové pokoje.

Starší cestovatelé

Obdrželi jsme i několik dotazů od cestovatelů dřívějšího data narození, kteří měli obavu, že je tento způsob cestování pouze „pro mladé“. Karavaning je vhodný pro všechny generace a nelze říci že je možný jenom pro lidi od x do y let. Velmi často se stává, že prarodiče berou své vnučky a vnuky sebou na dovolenou karavanem po krásách České republiky a okolních států, ale i dále k moři. Důležité je na kolik se člověk cítí a také musí přihlédnout na svůj aktuální zdravotní stav (to se týká všech bez rozdílu věku). Dovolená se dá užít kdekoliv, ať už jsme například 100 km od domova nebo někde ve vzdálených zemích. Opět musíme vyzdvihnout výhodu těchto vozů (jak jsme již psali výše), že lze v případě potřeby zastavit téměř kdekoliv a využít vlastního sociálního zařízení, kuchyňky a nebo lůžek.

Nocování v kempech

Někteří cestovatelé nemají rádi pobyt ve větších skupinách lidí, tak nechtějí přebývat ve velkých kempech. Výhodou cestování karavanem nebo obytným autem je to, že lze přenocovat při dodržení slušného chování (nevypouštět odpadní vodu mimo místa k tomu určená, hlasité projevy v nočních hodinách, apod.) takřka kdekoliv, kde to není zakázané. Lze využít tzv. Stellplatzy – místa ke stání určená přímo pro karavany nebo obytná auta (zdarma a nebo za mírný poplatek, případně s dalšími službami) nebo stání „na divoko“ – tedy na odlehlejších místech, kde však svým stáním nezpůsobíme žádné škody. Větší možnosti výběru a svobody při takovém stání lze dosáhnout doplněním výbavy o další baterii a solární panely a nebudete muset v ideálním případě tak často vyhledávat zásuvku s elektřinou.

Obecně lze říci, že dovolená v karavanu nebo obytném autě je vhodná pro všechny, kteří mají rádi cestování a aktivnější trávení dovolené. Vždy doporučujeme cestovat opatrně s rozvahou. Není potřeba někam spěchat, naopak je dobré zvolnit a užívat si okolní krajinu. Dobré je věnovat více času při pečlivější přípravě jednotlivých bodů Vaší cesty a „zdravotních“ přestávek.

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda je pro Vás vhodný karavaning, je vypůjčit si karavan nebo obytné auto a vyrazit s ním třeba na prodloužený víkend po České republice. V nejhorším případě se Vám takto strávená dovolená nebude líbit a vrátíte se k trávení dovolené, jak jste byli zvyklí. Ze statistik však vyplývá, že velká část lidí takto tráví dovolenou opakovaně a nebo si dokonce časem pořídí svůj vlastní „bydlík“. Navštivte tedy nějakou z půjčoven karavanů a nebo si jednoduše vyberte online v našem vyhledávači.

Uvedli jsme ty nejčastější dotazy. V případě, že Vás napadnou ještě nějaké, kontaktujte nás emailem a nebo je uveďte v diskuzi pod článkem. Případně tak článek doplníme o Váš příspěvek.

 

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook