6 rad jak správně vybrat půjčovnu

Jak vybrat půjčovnu karavanů nebo obytných aut?

Dovolená karavanem nebo obytným vozem nabývá v poslední době na stále větší popularitě. Pokud máte zájem i vy o vyzkoušení tohoto způsobu trávení dovolené, je nejjednodušší způsob využít služeb půjčovny. V tomto článku naleznete několik bodů, jak správně vybrat z velkého množství půjčoven.

1.) Umístění půjčovny

Půjčovnu vybírejte ideálně v nejbližším okolí bydliště, podle dojezdové vzdálenosti. Počítejte s tím, že většina půjčoven má stanovené doby, kdy lze vozidlo zapůjčit a vrátit (podobně jako např. ubytování na hotelu). V případě zvolení půjčovny např. ze vzdálenosti více jak 100km, budete muset velmi brzo vyjíždět pro vozidlo. Přebírání obytného vozu nebo karavanu trvá v solidní půjčovně minimálně 30 minut, protože Vás musí seznámit s obsluhou celého vozu. V případě vyšší dojezdové vzdálenosti tak strávíte několik hodin spojených s dovozem vozu do místa bydliště, další čas Vám zabere naložení a řádné ukotvení věcí a vybavení na Vaši dovolenou, než budete zcela připraveni se vydat na plánovanou cestu na Vaši dovolenou. Mimo to, menší půjčovny někdy neumožňují parkování vozu po dobu výpůjčky, případně toto mají zpoplatněno.

2.) Podle typu vozidla

Před zapůjčením vozidla by jste měli mít již zvolen typ vozidla. V případě, že vlastníte vozidlo s tažným zařízením s vyhovující nosností a plánujete trávit dovolenou na jednom místě, je pro Vás výhodnější si pronajmout karavan. Jestliže chcete během dovolené nocovat na více místech, případně nevlastníte vhodné vozidlo nebo volíte jednodušší manévrovatelnost, doporučujeme si zapůjčit obytné auto. U obou těchto typů je možno dále volit podle velikosti a počtu míst pro spaní a výbavy (kuchyňka, WC, sprchová kout apod. Více jsme o tom psali dříve v tomto článku. Ne každá půjčovna disponuje všemi typy vozidel a je možné, že zde nenajdete „ideální“ vůz pro Vás.

3.) Termín pronájmu

Dle zvoleného typu vozidla je potřeba prověřit i volný termín podle požadavku na Vaši dovolenou. Obecne platí, že čím dříve provedete rezervaci, tím máte více na výběr (obdobně jako např. u zájezdů). S blížícím se termínem k letním prázdninám (červenec, srpen) může být problém s volnými vozy k pronájmu.

4.) Cena pronájmu

V neposlední řadě budete zcela jistě vybírat podle ceny pronájmu. Prostudujte si pečlivě ceníky pronajímatele. Cena se skládá z vlastního pronájmu za den (pozor, některé půjčovny uvádějí bez DPH) a vratné zálohy. Některé půjčovny mají stanoveny ještě další poplatky – např. manipulační poplatky, závěrečný úklid, cenu za ujetý km nad limit apod.

Takto se může finální cena za pronájem navýšit a ve výsledku může být nákladnější než jiná půjčovna s vyšším půjčovným za den a žádnými poplatky. Dále si prověřte, zda a za kolik půjčovna poskytuje další doplňky, které budete potřebovat. Ať už se bude jednat například o zapůjčení Board atlasu (mapa s vyznačenými stáními pro karavany), kempingového nábytku, grilu, navigace a nebo zda má dané vozidlo potřebné dálniční známky do destinací, kterými pojedete. O orientačních cenách zápůjčky jsme psali v tomto článku.

5.) Doplňkové služby

Některé půjčovny nabízejí další doplňkové služby, připojištění nebo zapůjčení vybavení. Zpravidla to bývá např. parkování Vašeho vozidla po dobu zápůjčky, zapůjčení navigace, kempingového nábytku, kol, skůtru apod. Mohou nabízet také třeba celkové naplánování trasy Vaší dovolené s podrobným itinerářem cesty. Půjčovny, které i prodávají tyto vozy, nabízejí možnost odečtu zápůjčky vozu v případě, že si u nich zakoupíte tento nebo jiný obytný vůz nebo karavan.

6.) Reference a vlastní pocity

Jestliže máte v okolí známé, kteří již využili pronájem karavanu nebo obytného vozu, poptejte se jich, jak byli spokojeni. Reference z okolí bývá velmi důležitou informací při výběru půjčovny. A zcela jistě dejte i na vlastní intuici a pocity. V případě, zda přijdete do půjčovny a nebude Vám zcela vyhovovat např. přístup obsluhy, celkový vzhled půjčovny nebo stav vozidel (zejména interiéru), raději služeb půjčovny nevyužijte. Zamyslete se nad tím, že v tomto voze budete trávit během dovolené hodně času, mnohdy i několik tisíců kilometrů od domova a v některých případech by se to nemuselo vyplatit.

Věříme, že vám těmito informacemi alespoň trochu pomůžeme k trávení Vaší bezproblémové dovolené v karavanu nebo obytném voze.

Pro výběr karavanu nebo obytného vozu vyzkoušejte i náš vyhledávač s půjčovnami. Jednoduše můžete vyhledávat podle několika parametrů a můžete i ušetřit díky slevám pro náš server. Hledejte a případně rezervujte na našich stránkách.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook