8 rad jak udržet chlad v karavanu nebo obytném autě

8 rad jak udržet chlad v karavanu nebo obytném autě

Andy Hay . Flickr.com

Andy Hay . Flickr.com

Se stoupajícími denními i nočními teplotami, začínají nejen karavanisté řešit otázku, jak si zachovat v obytném autě nebo karavanu příjemné klima. Část našich doporučení se podobá tipům v článku jak udržet teplo v karavanu, pouze v opačném řešení. Protože ne každý má nainstalovanou nezávislou klimatizaci obytné části nebo úspora energie při cestování „na divoko“ neumožňuje ji využít, přinášíme Vám 8 tipů, jak dosáhnout a uchovat si co nejnižší teplotu ve Vašem „bydlíku“.

1) výběr vhodného stanoviště

jedno z nejdůležitějších pravidel je výběr místa pro parkování. Hledejte místo tak, aby Vaše vozidlo bylo přes nejexponovanější dobu (cca od 11 do 15 hod) ve stínu a nedopadalo na něj přímé sluneční světlo.

2) venkovní termoclony nebo kryty

snažte se co nejvíce zabránit slunečním paprskům dovnitř Vašeho karavanu nebo obytného auta. Používejte proto venkovní termoclony nebo termokryty na všechna okna – čelní, boční a také střešní, zvláště pak u oken s jednoduchým zasklením. To má nejen špatné izolační schopnosti v zimě, ale v teplých dnech také snáze pouštějí teplo dovnitř vozu.

3) vnitřní termofolie

Je možné pořídit i vnitřní termoclony na okna. Tím dosáhnete lepších izolačních schopností oken a zamezíte tak průniku tepla dovnitř obytného prostoru. V lepším případě jsou možné i kombinace vnějších a vnitřních krytů a folií.

4) vnitřní rolety

mimo estetických vlastností, poslouží rolety na okna s vhodně zvoleným typem látky i jako účinná zábrana proti teplému vzduchu a slunečním paprskům do interiéru. Rolety doporučujeme zatahovat někdy dopoledne, než začnou sluneční paprsky pronikat oknem a opět je můžete vytáhnout, jak se slunce posune mimo přímý dosah oken.

5) vnitřní závěsy

vhodně nainstalované závěsy uvnitř vozu mohou částečně zabránit dalšímu pronikání tepla. Při umístění před vstupní dveře, pomohou zabránit volnému proudění nežádoucího teplého vzduchu dovnitř obytného vozu nebo karavanu. U alkoven je vhodné dát závěs mezi kabinu vozu a obytnou část. Oddělíte tak velký prosklený prostor, kterým může více pronikat teplo a sluneční paprsky.

6) izolační převlek kabiny

na běžné typy obytných aut (jako je Fiat, Peugeot, Citroen, Ford a ostatní vozy postavené na jejich základu) se vyrábí izolační převleky na přední část vozu. Jsou dostupné v několika velikostech od nejmenších, které zakryjí pouze čelní a boční skla řidiče a spolujezdce, až po ty největší, které ochrání celou přední část od střechy až po zem včetně pneumatik před ostrými slunečními paprsky.

7) odvětrání, ventilace

v průběhu dne, kdy jsou dosaženy nejvyšší denní teploty, omezte větrání na minimum. Naopak jakmile teploty klesnou a přívětivou hodnotu a okolní vzduch je dýchatelnější, otevřete veškeré možné otvory pro vyvětrání vozu, včetně nuceného větrání pomocí ventilátoru. Zchladíte tak nejefektivněji klima nejen uvnitř obytného auta nebo karavanu.

8) klimatizace

Pokud máte nainstalovanou nezávislou klimatizaci, je možné ji v případě dostatečných zásob energie (napojení na přípojku, plné baterie) využít k chlazení. Obytná auta mohou také krátkodobě využít k vychlazení vozu i motorovou klimatizaci (pokud je součástí výbavy). Dejte však pozor na své okolí, kdy mohou být obtěžováni hlukem a výfukovými plynu z nastartovaného vozu.

Doufáme, že s pomocí výše uvedených rad, bude Vaše dovolená v letních obdobích snesitelnější. Některé body lze použít také v zimních měsících před nízkými teplotami.

 

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook