Čištění a údržba obytného vozu

Cesty za dobrodružstvím, které pro Vás znamenají velké množství zážitků, poznamenají Váš vůz určitě prachem a špínou. Aby bylo zajištěno, že Vaše auto bude opět připravené na další cestu čisté, máme pro Vás několik tipů.Údržba exteriéru

Jestliže se chcete zbavit nečistot a špíny na Vašem obytném voze nebo karavanu, máte na výběr ze dvou možností.

  • První z nich je důkladnější, bezpečnější, ale náročnější varianta – ruční mytí. Zde máte alternativu provést vše vlastními silami a nebo najít v okolí poskytovatele ručního mytí vozidel.
  • Druhá a rychlejší varianta je použití myčky. Ne všechny běžné automyčky umožňují mytí rozměrnějších vozů – tedy karavanů. Krajním řešením může být použití myčky pro kamiony nebo autobusy. Před prvním použitím myčky se ujistěte, zda tuto možnost mytí umožňuje výrobce Vašeho obytného vozu či karavanu. Prověřte také, zda máte všechna okna pevně uzavřená a zda máte oddělány vyčnívající doplňky vozu, které by mohli poškodit přijít při mytí (například anténa autorádia, vysílačky).

Údržba interiéru

Interiér vozidla a další zařízení vyžadují pravidelnou údržbu. Pro dobrý výhled z oken provádějte pravidelně jejich čištění z venkovní a vnitřní strany. Používejte však speciální přípravky k tomu určené, které zakoupíte ve specializovaném obchodě pro caravaning. Použitím nevhodných prostředků může dojít k jejich zkřehnutí nebo dokonce popraskání. Gumy a těsnění oken a dveří vyžaduje pro svoji stálou pružnost ošetřování mastkem nebo glycerolem, případně speciálním přípravkem přímo na těsnění.

Koberce a čalounění je potřeba pravidelně vysávat a čistit – k tomu můžete použít klasický vysavač z domácnosti, případně vysavač na benzínových stanicích. PVC podlahy a ostatní hladké povrchy je třeba čistit mýdlovou vodou, případně parním čističem.

Při delší době, kdy vozidlo nevyužíváte, doporučujeme provést vyvětrání interiéru. Je vhodné po delší době vyprázdnit veškeré skříně a úložné prostory a nechat otevřené dvířka a šuplíky. Předejdete tak zatuchlému vzduchu ve vozidle. Samozřejmě lednička, trouba, sporák a sociální zařízení vyžaduje stejnou péči jako ve Vaší domácnosti.

Skladování a údržba markýzy

Je li to možné, balte markýzu vždy řádně vysušenou a vyčištěnou. Zbytková vlhkost látky může způsobit vytváření plísní. V nutných případech, kdy musíte sbalit markýzu vlhkou nebo mokrou, je důležité ji nejpozději do 12 hodin opět rozvinout a vysušit. Větší skvrny nebo znečištění můžete odstranit čistou vodou a hadrem a nebo kartáčem. Při větším znečištění můžete použít šetrný přípravek do vody nebo speciální saponát na stany a markýzy. Nikdy nepoužívejte chemikálie a vysokotlaké čističe, které by mohly poškodit barevnost nebo narušit látku markýzy.

Údržba pohyblivých částí

je důležité minimálně jednou ročně provést údržbu pohyblivých částí, jako jsou například panty dveří. Vždy prověřte stav a zašpinění těchto částí. Je možné, že zde budou zbytky maziva a nánosy prachu. Ty šetrně odstraňte například papírovou utěrkou nebo hadříkem tak, aby nedošlo k dalšímu znečištění okolí. Po té použijte vhodné mazivo (olej, vazelína apod.) Nezapomeňte promazat i jiné pohyblivé mechanizmy jako je převodovka markýzy.

Nezapomeňte také na běžnou údržbu podvozku, motoru a jiných částí vozu dle pokynů výrobce.

Taktéž příprava obytného vozu nebo karavanu na zimu potřebuje důkladnou péči.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook