Co je to Stellplatz

V článcích týkajících se cestování karavanem často narazíte na pojmy jako Stellplatz (zkráceně STLP), případně na italských stránkách Aree di sosta. Ostřílení cestovatelé zcela jistě budou vědět, ale vzhledem k množícím se dotazům od nováčků, jsme se rozhodli vydat tento článek.

Stellplatz Rakousko

Stellplatz v Rakousku poblíž Wörthersee

Zjednodušeně řečeno Stellplatzy jsou někde mezi kempy a stáním na divoko (Wildcamping). Jedná se o zpevněné plochy (asfalt, štěrk apod.) vyhrazené pro stání obytných aut nebo karavanů. Stání je zde buď zdarma, případně za nižší poplatek s maximální cenou do 10€ za den a auto. V této ceně nebývají zahrnuty žádné další služby.

Velikost a vybavení Stellplatzů bývá velice rozdílné. Od nevybavených stání např. pro dvě obytná auta po parkoviště pro 30 aut s výlevkou, pitnou vodou, elektropřípojkami, vrátnicí, případně i prádelnou (tyto služby bývají za poplatek).

Taktéž zřizovatelé a provozovatelé Stellplatzů jsou velice rozdílní. Od soukromých nadšenců, přes místní samosprávy až po například provozovatele lázní, restaurací apod., kteří se takto snaží nalákat další okruh nových zákazníků.

Kde je hledat?

Stellplatzy jsou nejvíce rozšířeny ve Francii a Itálii. Naleznete je však po celé Evropě.

Nejvíce obsáhlou tištěnou verzi seznamu Stellplatzů najdete v Bordatlasu. Bohužel jej vydávají pouze v Německém jazyce.

Na internetu můžete vyhledávat online například na www.promobile.de nebo na www.meinwomo.de kde naleznete cca 30tis stellplatzů v 58 zemích.

Nebo si můžete nahrát nějakou z aplikací do chytrého telefonu, kde některé po uhrazení menšího poplatku při instalaci umí i offline vyhledávání (womo.stellplatz.eu nebo MobilLife+). Bohužel nejkvalitnější aplikace nebo seznamy jsou taktéž převážně v Německém jazyce. Obsahují však různé obrázky nebo piktogramy, tak není problém se v nich vyznat. Najdete zde mimo souřadnic i fotky, informace o umístění, velikosti, ceně a dostupných službách.

Nocování na stellplatzech je levnější alternativa ke kempům a bezpečnější řešení k přespávání na odpočívadlech nebo u benzínek. Zcela jistě se nezalíbí všem, ale určitě stojí za to vyzkoušet.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook