Dálniční známky a poplatky v Evropě 2017

Při cestování karavanem je užitečné mít přehled o tom, jaké poplatky vás čekají za průjezd po silnicích či dálnicích v zahraničí. V některých evropských zemích je nutné mít koupenou dálniční známku, v jiných se platí poplatek v mýtných branách. Někde platíte jen za vybrané mosty a tunely. Jsou také země, kde neplatíte vůbec nic. Kde si za průjezd musíte zaplatit a kde naopak hodně ušetříte?

Mýtné nebo dálniční známka?

Cestujete do zahraničí karavanem a řešíte, kolik financí sebou? V první řadě je důležité vědět, jakými zeměmi vaše cesta povede a zda se tam platí za průjezd v mýtných branách nebo potřebuje dálniční známku.

Země bez poplatků:

 • Albánie
 • Andorra
 • Estonsko
 • Finsko
 • Gruzie
 • Kosovo
 • Kypr
 • Lichtenštejnsko
 • Lucembursko
 • Malta
 • Monako (do Monaka však vede placená dálnice)
 • Rusko (s výjimkou dálnice před Petrohradem)
 • San Marino
 • Ukrajina
 • Vatikán

Kde zaplatíte za některé mosty či tunely?

 • Belgie – platí se mýtné za tunel v Antverpách. Cena je závislá na výšce vozidla. Vozy, které jsou vyšší, než 2,75 m platí 17 EUR za jeden průjezd. Ta, která jsou nižší, než uvedená výška platí 5 EUR.
 • Dánsko – mýtné za most Storebaelt je 33 EUR a most Oresund, který spojuje Dánsko a Švedsko stojí 52 EUR. Platí se na švédské straně.
 • Lotyšsko – (mýtné pro vozidla nad 3,5t) – za vjezd na most do města Jürmala zaplatíte 2 EURA v období od 1. 4. do 30.9. Poplatek se platí platební kartou v automatu před mostem.
 • Černá Hora – za průjezd tunelem Soniza zaplatíte mýto 2,5 EUR pro vozidla do 1,9 m výšky a 3500 kg.
 • Nizozemí – platí se mýtné za tunel Westerscheldentunnel, kde jsou vozidla rozdělena podle rozměrů a platí se od 5 EUR do 24 EUR.
 • Švédsko – mimo mostu Oresund, zaplatíte i za vjezd do Gothenburgu od 0 do 22 SEK podle denní doby. Maximálně vás cena mýta může stát 60 SEK. Mýto neplatí elektromobily a vozidla na zemní plyn či ethanol.

Země, kde platí dálniční známka

Bulharsko

V Bulharsku musíte mít dálniční známku, i když se nechystáte na dálnici. Platí i pro silnice první a druhé třídy. Za známku dáte podle toho, na jak dlouho ji chcete a o jaké vozidlo se jedná od 8 EUR do 413 EUR. Bližší info na api.bg.

Maďarsko

V Maďarsku jsou pro vozy do 3,5t dostupné jen známky s týdenní platností, měsíční a roční. U vozů nad 3,5t je možné zakoupit i známku jednodenní.  Cenově se pohybují od 2 975 Ft do 10 000 Ft. Poplatek můžete uhradit na čerpacích stanicích nebo předem online. Oficiální stránky s podrobnými informacemi toll-charge.hu.

Rakousko

V Rakousku můžete zakoupit známky ve třech délkách platnosti: 10 dní, měsíc a rok. Roční dálniční známka platí 14 měsíců. Vozidla nad 3,5t musí být opatřena mýtným zařízením Go-Box. Za 10denní známku zaplatíte 8,90 EUR nebo mýtné za dvou měsíční 25,90 EUR a roční 86,40 EUR. Další potřebné informace se dočtete na asfinag.at.

Rumunsko

I do Rumunska potřebujete známku nejen na dálnicích, ale i při průjezdu na ostatních silnicích, které patří do národní silniční sítě. Dálniční známky jsou určené pro automobily do 3,5t a i pro autobusy a vozy nad 3,5t. Distribuovány jsou jako elektronické dálniční známky s názvem Roviniete. Ceny se pohybují v rozmezí od 3 EUR do 320 EUR v závislosti na druhu vozidla a délce platnosti známky. Oficiální web cnadnr.ro.

Slovensko

I na Slovensku je nutné u vozu do 3,5t vlastnit platnou dálniční známku. Dálniční známky jsou k dispozici ve třech různých délkách platnosti, na 10 dní, 1 měsíc a rok. Výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla a ujetých kilometrů.  Na 10 dní stojí 10 EUR, na měsíc 14 EUR a na rok 50 EUR. U vozidel nad 3,5t se platí mýtné.

Slovinsko

Ve Slovinsku je nutné vlastnit dálniční známku u vozidel do 3,5t. Nad 3,5t už se platí mýtné. Známky jsou ve třech různých délkách: týdenní, měsíční a roční. Podle doby platnosti a rozměrů vozidla se ceny za známky pohybují v rozmezí od 15 EUR do 220 EUR. Mimo dálniční známky je zpoplatněn i Kravanke tunel, který spojuje Slovinsko a Rakousko. Oficiální informace jsou na dars.si. Na eznamka.sk získáte oficiální informace i možnost zakoupit známku.

Švýcarsko

Ve Švýcarsku musí být platnou nálepkou označen jak automobil do 3,5t, tak i přívěs nebo karavan. K dispozici je pouze roční platnost. Jestliže budete projíždět vozidlem o hmotnosti nad 3,5t, musíte místo dálniční známky zaplatit na hraničním přechodě poplatek za těžká vozidla. Cena roční známky u vozidla do 3,5t je 40 CHF a u vozidel nad 3,5t se platí poplatek dle typu vozidla. Oficiální stránky s dalšími informacemi ezv.admin.ch.

Kde budete platit mýtné?

Bělorusko

V Bělorusku musí řidič zaplatit za průjezd některých dálnic. Mimo mýtného je ještě vybírána silniční daň. Její výše je odvozena od druhu vozidla a délky pobytu. Přesné informace najdete na beltoll.by.

Francie

Ve Francii se vybírá pomocí mýtných bran. Není tedy nutné si kupovat dálniční známku, protože poplatek se vybírá při průjezdu bránou dle kategorie vozidla a ujetého úseku. Mimo mýtného se vybírá i poplatek za přejezd některých mostů a tunelů.  Kalkulačku a webovou prezentaci naleznete na autoroutes.fr.

Bosna a Hercegovina

V Bosně a Hercegovině zaplatíte na části dálničního úseku A1 před Sarajevem. Mýtné je od řidičů vozidel vybíráno na mýtných branách podle projetého úseku. Platbu poplatků je možné provést v marce, euru či kreditní kartou. Ceny jsou dostupné na jpautoceste.ba.

Chorvatsko

Na chorvatských dálnicích také nemáte dálniční známky, ale využívají se mýtné brány, ve kterých se dálniční poplatky v Chorvatsku vybírají. Tento systém lez využít i bez nutnosti zakoupení speciálního elektronického zařízení u vozidel nad 3,5t. Ti, kdo jezdí často, mohou si pořídit předplacený kupón s měsíční a roční platností. Kdo se chystá na Istrijský poloostrov, musí počítat s poplatky i na některých úsecích na něm. Mapu se zpoplatněnými úseky i kalkulátor cen naleznete na Bina-Istra.com.

Makedonie

V Makedonii se vybírá mýtné podle projetých úseků v mýtných bránách. V Makedonii neplatíte další poplatky za průjezd tunelů a mostů. Kdo se chystá projet makedonské dálniční úseky, měl by mít dobře nastudovanou mapu s placenými částmi i umístění mýtných bran. Podle úseku a druhu vozidla zaplatíte částku od 60 den do 330 den, více info na roads.org.mk.

Itálie

Také v Itálii jsou průjezdy dálničních úseků zpoplatněny a peníze vybírány pomocí mýtných bran. Mimoto mohou být vybírány i poplatky za průjezd některých tunelů. Kdo jezdí přes Itálii častěji, může využít automatického platebního systému Telepass, kreditní kartu nebo předplacenou kartu Viacard. Orientační cena je 9 EUR na 100 km. Podrobnější informace jsou na těchto stránkách aiscat.it.

Norsko

V Norsku se poplatky vybírají prostřednictvím systému AutoPass a jednotky On-Board unit. Řidiči, kteří se v Norsku budou pohybovat jen krátkou dobu do 3 měsíců, používají systém Visitors Payment contract. Více informací o způsobech platby i mapu úseků naleznete na této stránce autopass.no.

Polsko

V Polsku se vybírá poplatek za projetí dálnice prostřednictvím mýtné brány. Do zpoplatněných úseků patří v Polsku dálnice A1, A2, A4 pro vozy s hmotností nad 3,5t ještě i některé další úseky. Poplatky se vybírají pouze od řidičů vozů do 3,5, ostatní řidiči musí mít automatický systém ViaToll. Mýtné můžete zaplatit ve zlotých, eurech a dolarech. V mýtných branách se dá zaplatit i většinou kreditních karet. Na stránkách viatoll a info-myto naleznete další informace včetně mapy zpoplatněných úseků.

Řecko

V Řecku se o výběr mýtného stará asi 6 různých společností. Proto je zde situace kolem poplatků o něco složitější než v jiných evropských státech. Při každém průjezdu mýtnou branou se odečtou peníze. Zpoplatněn je i průjezd některých tunelů. Kdo jezdí přes Řecko častěji, může využít některý ze systémů pro automatickou platbu. Orientační ceny mýtného se rozdělují podle úseku a kategorie vozidla a pohybují se v cenách od 2,40 EUR do 67,80 EUR. Placené dálnice: Aegean, Attiki, Egnatia, Moreas, Olympia.

Portugalsko

V Portugalsku se poplatky vybírají v mýtných branách. Platbu je možné provést s pomocí kupónů Tool Card a Toll Service. Další možností platby je systém EasyToll. Kdo jezdí do Portugalska častěji, může využít automatický platební systém Via Verde. Cena se pohybuje v závislosti na kategorii vozidla a úseku pohybuje od 3,85 EUR do 48,35 EUR. Podrobné informace jsou na těchto stránkách portugaltolls.com.

Turecko

V Turecku se platí ze průjezd některých dálnic a mostů. Jedná se o úseky v okolí Istanbulu, Ankary, Adany, Izmiru, Gaziantepu a mosty Bosphorus a Fatih Sultan Mehmet. Mýtné se vybírá v mýtných branách v hotovosti. Ceny poplatků se odvíjejí podle délky placené silnice a kategorie vozidla. Oficiální ceny naleznete na kgm.gov.tr.

Velká Británie

Ve Velké Británii se platí za průjezd dálnice M6, některých tunelů, mostů a za vjezd do Londýna a Durhamu. Poplatky se vybírají v mýtných branách a platit můžete v hotovosti, kreditní či palivovou kartou a skrz zařízení pro automatickou platbu mýtného. Další informace spolu s mapou silniční sítě jsou k nalezení na stránkách dálnice M6.

Španělsko

Poplatek za průjezd dálnic ve Španělsku se platí prostřednictvím mýtných bran. Cena je určena podle délky ujetého úseku a kategorie vozidla. Není potřeba kupovat dálniční známku. Poplatky jsou účtovány i za průjezd několika tunelů.  Oficiální stránky s cenami jsou autopistas.com.

Německo

V Německu jsou povinni platit pouze řidiči vozů s hmotností od 7,5t a výše. Platbu lze po registraci provést pomocí automatického systému Toll Collect, přes internet nebo prostřednictvím terminálů, které jsou přímo na dálničních úsecích. Více informací naleznete na oficiálních stránkách toll-collect.de.

 

Author: martina madlova

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook