Norsko

Norsko

Fjordy, vodopády, polární slunce … to je Norsko. Tato země leží ve Skandinávii na severu Evropy. Stále častěji se z ní stává jedna z nejvyhledávanějších destinací pro cestovatele, kteří netouží po přeplněných plážích, teplém moři, a nočních podnicích. V zemi polární záře najdete ten svůj kout, kde si užijete poklidnou, a přitom dobrodružnou dovolenou.


Cestovat se dá různými způsoby, nabízí se letadlo či auto, obě možnosti se liší primárně dobou cesty. Jednou z nejčastějších možností se ale stávají obytná auta či karavany. Pro cestovatele to má mnoho výhod. Především bydlí ve svém, nemusí vybalovat plné kufry věcí, nemusí vyklízet pokoje do 10 hodin, neřeší příliš počasí, zkrátka nejsou ničím vázaní. Je jen na nich, v kolik hodin vyjedou, kam dojedou, kdy vstanou.

mobile-home-417578_1280V celé Skandinávii je široká síť kempů, ale je zde povoleno kempování téměř všude, a není tedy problém v případě nouze, zastavit někde u civilizace. Mnozí turisté si s sebou do těchto končin přivezou kola, jiní dají přednost pěším výletům.

Norsko je převážně hornatá země, v jejíž blízkosti dokonce najdeme dva ledovce, které jsou turistickou atrakcí. Pobřeží lemují fjordy (poloostrůvky vybíhající do moře), z nichž největší je Sognefjord. Mezi norské ostrovy řadíme Lofoty, což jsou ostrovy vysunuté nad polárním kruhem do Atlantského oceánu, některé z nich jsou dokonce pod patronací UNESCO.

Klima je zde mírné, Norsko je oteplováno Golfským proudem, a proto zde není taková zima jako v jiných zemích stejné zeměpisné polohy. Velký vliv na počasí má pochopitelně nadmořská výška. Letní a zimní teplotní rozdíly jsou velké.

Pro české občany není nutné při vstupu do země vízum. České velvyslanectví najdete v případě potíží v Oslu. Měnou je NOK neboli norská koruna, která má převodní kurz cca 3,2 Kč. Ceny v supermarketech jsou velice podobné těm našim, ovšem zavítáte-li do restaurace, počítejte s tím, že si připlatíte.

Pokud patříte k turistům, kteří upřednostní chladnější moře, odměnou vám budou pěkné pláže s bílým pískem. V letních měsících můžete spatřit tzv. „půlnoční slunce“, v zimě naopak „polární záři“.

Zajímavostí je taktéž Velrybí safari, či oblast Laponska, která je dnes označována jako poslední exotika Evropy. Zdejší jakási nedotčenost přírody člověkem a volně žijící divoká zvířata, mají úžasné kouzlo nejen pro romantiky.

Hlavním městem Norska je Oslo, kde se k návštěvě nabízí mnohá muzea. K vidění jsou turistům lodě dávných Vikingů, Královský palác, či moderní budova Opery. Za zastávku určitě stojí Bergen, což je bývalé královské město, dnes zde turisté navštěvují tradiční rybí trh a překrásné nábřeží Bryggen (UNESCO).

Další zastávky se plánují do města Trondheim s katedrálou Nidaros a středověkou pevností.

Obecně jsou Norové považováni za příjemné a milé lidi, kteří vám v nesnázích rádi pomohou. Společenský problém může nastat pouze s alkoholem. Na veřejnosti se pivo může pít pouze tehdy, je-li schované v sáčku. Za opilství jsou tvrdé postihy, proto si větší konzumaci nechejte raději po návratu k nám do vlasti. Navíc je zde alkohol opravdu drahý. Kouření ve veřejných prostorech je také zakázáno.

Pokud patříte mezi náročné, třeba vás osloví některá z dalších atrakcí, jako například noc na majáku, jízda psím spřežením, výpravy na mořských kajacích. Pokud jste nadšenci zimních radovánek, je zde také možnost běžek a lyží v oblastech jednoho ze zdejších pohoří (Dovre, Rondane).

K poznávání nových zemí pochopitelně patří i ochutnávka zdejší gastronomie. Už jen polohou země je jasné, že velkou část místních pochoutek tvoří ryby a dary moře. Od klasických pečených, smažených ryb je na výběr i něco tak prazvláštního jako je rybí puding. Nezapomeňte ochutnat salámy a klobásy z domácích hospodářství, kozí sýry všeho druhu, knedlíčky, karbanátky, a norský „plochý chleba“. Z kohoutku Norům teče velice kvalitní voda, není tedy nutné mít obavy ze střevní infekce.

Neměla by vás zaskočit vydatná snídaně. V Norsku totiž obědvají spíše až odpoledne. Asi proto je však hlavním jídlem dne večeře, často jediné teplé jídlo.

Ať se Norska vypravíte za jakýmkoliv cílem v jakémkoliv ročním období, určitě si tuto malebnou zemi zamilujete…

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook