Holandsko

Holandsko

www.obytnymvozem.cz

když se řekne Holandsko (nebo také Nizozemí či Nizozemské království), každý si zcela jistě představí větrné mlýny, tulipány, eidamské sýry, dřeváky, vodní kanály a coffee shopy s lehkými drogami a prodejnou láskou. Holandsko je ideální země pro cestování karavanem nebo obytným vozem. Určitě neuděláte chybu, jestliže přibalíte sebou na dovolenou kola. Téměř ideální rovina a velká síť cyklostezek je pro tuto formu aktivní dovolené jako stvořená. Nizozemí však nabízí mnohem víc, zvláště pro vyznavače volného cestování karavanem nebo obytným autem. Nizozemsko nabízí nepřeberné množství vyžití, ať se jedná o sport, květiny, koupání, rodinnou dovolenou nebo noční život. Rádi bychom Vám nabídli několik typů, jak poznat celé Holandsko se všemi svými krásami.


Obecné informace:

Rychlostní limity

  • obec 50km/hod
  • mimo obec 80km/hod
  • silnice pro motorová vozidla 100km/hod
  • dálnice 120km/hod

Značení typů silnic – symbol „zelené E“ značí mezinárodní dálnici, „červené A“, národní; další hlavní silnice jsou značeny žlutým písmenem „N“.

Používání bezpečnostních pásů je povinné vepředu i vzadu.

Povolená hladina alkoholu v krvi je do 0,05 promile.

Musíte mít s sebou platný řidičský průkaz, technické osvědčení a zelenou kartu mezinárodního pojištění.

Poplatky za dálnice/ mýto

Poplatky za dálnice se vztahují na nákladní automobily nad 12t. Jsou shodné pro země – Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Dánsku a Švédsku a to systémem Eurovignette.(www.eurovignettes.eu)

Mýto se platí pouze v tunelu Westerscheldetunnel. Pro častější jízdy se vyplatí využít předplatného tzv. t-tag, na kterém lze ušetřit. Aktuální vše poplatku se dělí do 4 kategorií podle velikosti vozidla:

  • Kategorie 1 – 4,80€, vozidla s délkou do 6 metrů a výškou do 2,50 metru.(auta, motocykly, všechna teréní vozidla, vozy pro přepravu osob a minibusy vše bez přívěsu)
  • Kategorie 2 – 7,15€, vozidla s délkou větší než 6 metrů a výškou do 2,50 metru.(většina vozidel z kategorie 1 s přívěsem)
  • Kategorie 3 – 17,50€, vozidla s délkou do 12 metrů a výškou větší než 2,50 metru
  • Kategorie 4 – 24,00€, vozidla s délkou nad 12 metrů a výškou větší než 2,50 metru

Nejnavštěvovanější místa Holandska:

Amsterdam

hlavní město Holandska a centrum finančního a kulturního života. Nebydlí zde však královská rodina, ani zde nesídlí parlament – obě instituce mají sídlo v dalším městě Den Haag. Naleznete zde velké množství architektonických památek, muzeí a galerií. Jsou zde dokonce dvě památky světového významu UNESCO – typické amsterdamské kanály a obranná linie města. Oficiální web města je www.amsterdam.nl.

The location could not be found.

Stellplatz:

Amsterdam City Camp

Papaverweg 50, 1032 Amsterdam
gps: 52.398688, 4.901376
email: info@amsterdamcitycamp.nl
web: www.amsterdamcitycamp.nl
celoročně otevřeno.
cena: vedlejší sezóna 15€ a hlavní sezóna 18€ / noc za vozidlo vč. 2 osob vč. servisu (čistá a odpadní voda), elektřina 3€, pobytový poplatek 0,6€/osobu a den

Ackermanns Stellplatz

Lutkemeerweg 149, 1067 Amsterdam
gps: 52.363575, 4.772531
email: camperplaatsamsterdam@gmail.com
web: www.camperplaatsamsterdam.nl
celoročně otevřeno
cena: 10€ / den a vozidlo, elektřina 4,5€, voda 2,5€

Zaanse Schans

je restaurovaná historická vesnička a muzeum s větrnými mlýny a typickými holanskými domy. Dokumentuje historii jedné z nejstarších průmyslových oblastí Evropy. S využitím větrné energie se zde nejen mlelo obilí, ale také se zde řezalo dřevo, nebo větrné mlýny pomáhaly odčerpávat vodu při vysoušení oblastí zatopených mořem. Oficiální stránky www.dezaanseschans.nl.

Stellplatz:

Recreatiecentrum Koningshof

Eerste Elsgeesterweg 8, 2231 NW Rijnsburg
gps: 52.200199, 4.456661
e-mail: info@koningshofholland.nl
web: www.koningshofholland.nl
otevřeno od 15.03. do 15.11.
cena: 25 – 28,50€/ noc a vozidlo, pro 2 osoby, elektřina 4,5€, další osoba 3,75€, pobytový poplatek 0,8€ / osobu a noc

Recreatiecentrum De Zuidduinen

Zuidduinseweg 1, 2225 JS Katwijk aan Zee
gps: 52.192451, 4.388539
email: info@zuidduinen.nl
web: www.zuidduinen.nl
otevřeno od 1.4. do 30.9.
cena: 17€ – 34€ / noc a vozidlo v závislosti na termínu a třídě parkovacího místa, WIFI a sprchy zdarma, v ceně 4 osoby, další osoba 3€, elektřina 3,5€, pobytový poplatek 0,8€ / osobu a noc

Zahrady Keukenhof u městečka Lisse

jsou známé též jako „Zahrada  Evropy“ a je to největší květinový park v Evropě. Rozkládá se na ploše 32 hektarů a každoročně zde vykvete 6-7 milionů květin, zejména cibulovin. Pro veřejnost je otevřen od dubna do září, ale nejlepší období pro návštěvu je květen.

stellplatzy – stejné jako u Zaanse Schans

Den Haag

je sídlo nizozemské vlády, parlamentu a královské rodiny, není však hlavní město Nizozemského království. V historickém centru je soubor vládních budov Binnenhof, které jsou spolu s kostelem Grote Kerk nejstarší budovy v Haagu. Zajímavý je areál Madurodam se zmenšenými modely významných budov v Nizozemí v měřítku 1:25, který se po otevření v roce 1952 neustále rozšiřuje a zaujme nejen dětské návštěvníky.

Stellplatz:

Recreatiecentrum Delftse Hout

Korftlaan 5, 2616 Delft
gps: 52.017871, 4.379848
email: info@delftsehout.nl
web: www.delftsehout.de
otevřeno celoročně
ceny: 20-28 € / noc a vozidlo, pro 2 osoby, v ceně servis, WIFI, elektřina 3,25€

Rotterdam

je druhé největší město Holandska, do roku 2004, kdy jej předběhla Šanghaj, byl největší přístav světa (nyní „jen“ Evropy). Zde se vzájemně doplňuje moderní architektura se stavbami velkého historického významu. Nejdeme zde velkou řadu muzeí. Zajímavá je návštěva 185 metrů vysoké vyhlídkové věže Euromast, odkud je krásný výhled na celé přístavní město, který si můžete vychutnat i z vyhlídkové restaurace ve 100 metrech. Kousek na východ od Rotterdamu se nachází u Kinderdijku podél kanálu 19 zachovalých větrných mlýnů, které sloužily k odčerpání vody a jsou zapsané do seznamu UNESCO.

stellplatz:

Alblasserdam – stellplatz v přístavu

Haven, 2951 Alblasserdam
gps: 51.861501, 4.655743
email: info@landvast.nl
web: www.vvvalblasserdam.nl
v provozu od dubna do listopadu, maximální délka pobytu 24hodin
ceny: 10€ / noc a vozidlo

je možné také využít stellplatz Recreatiecentrum Delftse Hout.

Alkmaar

je město ležící cca 35km od Amsterdamu. V období od dubna do září se koná každý pátek na Alkmaarském náměstí proslulé sýrové trhy. V blízkosti centra se nachází opět několik větrných mlýnů. Celé město je protkáno kanály, které sloužily při odvodňování území.

Stellplatz:

Alkmaar

Bergerweg 201, 1817 Alkmaar
gps: 52.642144, 4.723288
email: info@campingalkmaar.nl
web: www.campingalkmaar.nl
celoročně otevřeno, maximální pobyt 2 dny
cena: podle sezóny 20 – 24€/ noc, pro 2 osoby, vč. servisu a elektřiny. Další osoby 4€. WIFI 5€, sprcha 0,5€. Parkování 1,5€/hodinu

Utrecht

je sídlem největší univerzity v Holandsku a je střediskem církevní správy. Ve středověku se jednalo o nejvýznamnější město Nizozemí. Dnes je čtvrté největší město a je hodnotnou památkovou městskou rezervací s mnoha kostely a chrámy a stavbami gotického až barokního původu. Najdeme zde nejvyšší kostelní věž Domtoren (112metrů) se zvonkohrou, Katedrálu sv. Martina s rajskou zahradou a spojenou s renesanční budovou univerzity. Navštívit můžete i chrám sv. Petra, který je nejstarší Utrechtským kostelem, Nizozemský metropolitní chrám – katedrálu sv. Kateřiny a několik muzeí.

stellplatz:

Stellplatz am Eemhaven

Kleine Koppel
3811 Amersfoort
gps: 52.161832, 5.378345
email: info@vvvamersfoort.nl
web: www.vvvamersfoort.nl
otevřeno celoročně, maximální délka pobytu je 72hodin, stání pro 3 vozidla
ceny: 0,65€ mimo sezónu a v hlavní sezóně 1,1 €/metr vozidla/den, včetně elektřiny, vody, sprch a WC.

Víte o nějakých dalších vhodných stellplatzech a nebo máte nějaké tipy na výlety? Uveďte je v diskuzi pod článkem nebo nás kontaktujte.

 

 

 

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook