Karavany s dvojitou nápravou – jistota, stabilita, pohodlí

Na českých silnicích patrně nejčastěji potkáte karavany s jednou nápravou. Jde pravděpodobně o nejpočetnější typ obytných vozidel rozšířených v celé Evropě. Čím jim mohou konkurovat větší a těžší přívěsy se dvěma nápravami? Jaké jsou jejich výhody? A v čem naopak můžeme spatřit určité nedostatky? Zkusme se na ně kouknout zblízka.

Jízda tak pohodlná, jako byste vezli vlastní tchýni

Vozy s dvojitou nápravou (také se můžeme setkat s označením dvouosé karavany nebo karavany s tandemovou nápravou) jsou stabilnější při vyšších rychlostech i za ztížených jízdních podmínek v horším terénu. Dvojice pneumatiky navíc samozřejmě umožňuje přívěsu zpracovat větší váhu. A vyšší nosnost znamená potenciálně více úložného prostoru, který nabízí mnoho variant uspořádání a slušné pohodlí pro ubytované. Tandemové přívěsy jsou tedy vynikající volbou pro přepravu těžkých břemen a objemných předmětů.

Stabilita za všech okolností

Během přímého tažení dvouosý karavan vykazuje výbornou stabilitu a dobře drží přímý směr. Velká boční plocha se díky čtyřem kolům snadno vyrovnává s bočními nárazy větru. Což ve výsledku znamená vyšší bezpečnost cestujících. Dvouosé karavany jsou ideální na trvalé stání. Osobní vůz můžete po zaparkování používat samostatně.

Některé opravy budou opravdu hračkou

Při defektu kola nemusíte dvouosý karavan zvedat. Podmínkou je mít obě nápravy v dobrém stavu. Je-li tomu tak, pak poškozené kolo můžete vyměnit opravdu snadno. Kolem, které nepotřebujete zvednout, najedete na klín; kolo s defektem tak zůstane viset ve vzduchu a jeho výměna je už jednoduchá. Jen nezapomeňte u vyměňovaného kola ještě před zvednutím povolit jeho matice.

A to se vyplatí!

Majitelé karavanů s jednou nápravou přirozeně musí kalkulovat s náklady, spojenými s rychlejším opotřebením nápravy a kratší životností pneumatik. U dvouosých vozů je zátěž rovnoměrně rozložena a o to je životnost náprav i pneumatik delší. Počáteční investice na pořízení karavanu s tandemovou nápravou jsou sice vyšší než u modelu s jednou nápravou, nicméně pokud se rozhodnete prodat svůj tandemový přívěs, uvidíte mnohem lepší návratnost vložených peněz. Tyto karavany drží svou hodnotu lépe než model s jedinou nápravou.

Mezi nejznámější světové výrobce patří firmy Bailey Caravans, Coachman, Elddis, Fendt a Lunar.

Žádný učený z nebe nespadl

Manévrování s karavany s tandemovou nápravou je díky jejich rozměrům obtížnější, vyžaduje slušnou porci obratnosti i velkou dávku řidičských zkušeností. Zvlášť složité parkování ve městech může slabší povahy pěkně potrápit. Nicméně řidiči se dnes mohou spolehnout na moderní bezpečnostní systémy, tlumiče nárazů, bezpečnostní systém pro uzamčení kol, elektronickou stabilizaci vozu i výkonné motory, které jízdu s karavany velmi usnadňují. Počítat také musíte se s vyššími pořizovacími náklady i s vyššími poplatky za mýtné.

Author: Rosta_Jancik

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook