Koupě nebo pronájem?

Chystáte se na dovolenou karavanem nebo obytným vozem? Vyvstává zde určitě otázka, zda si vůz pronajmout nebo koupit vlastní.
Rozhodnutí je celkem jednoduché – stačí si odpovědět na dvě základní otázky. Jak často jej budu využívat? A druhá zásadní otázka – volné finance.

Pronájem
pokud plánujete dovolenou párkrát v roce, vyplatí se určitě vůz zapůjčit. Doporučujeme využít služeb prověřených půjčoven. Nabízí kvalitní prověřené a servisované vozy. Vozy jsou vždy připravené na cestu, mívají vyřešené cestovní pojištění, dálniční známky, plné provozní náplně a plynové bomby. Při vrácení je třeba myslet na vyprázdnění nádrží s odpadní vodou a odstranění případných hrubých nečistot. Běžný úklid a výměnu plynových bomb zajišťuje většinou půjčovna, často za servisní poplatek mezi 1 a 2tis Kč. Rady pro správný výběr půjčovny najdete v tomto článku.

ceny za den pronájmu se pohybují u karavanů mezi 1000 – 1500Kč/den
vestavby taktéž kolem 1000 – 1500 Kč/den
a obytná auta – alkovny, polointegrály, integrály 1800 – 4500 Kč/den

vyzkoušejte platformu pro půjčování www.pujcite.cz

Jednotlivé typy obytných aut najdete v článku „Rozdělení obytných vozů a karavanů„.

Zjistěte si informace o případných omezených najetých kilometrech za den či poplatek za zapůjčení dalšího příslušenství. Nejpozději při přebírání vozidla budete také skládat vratnou kauci u karavanů ve výši kolem 10tis Kč a u obytných vozů v rozmezí 10 – 30tis Kč v závislosti na stáří a hodnotě půjčeného vozu.
Většina půjčoven nabízí také zajímavé slevy např. při rezervování zápůjčky vozu s velkým předstihem, za mimosezónní termíny, za delší dobu pronájmu nebo pro stálé klienty.

Koupě
jestliže chcete obytný vůz nebo karavan využívat častěji během roku, nechcete se vázat na volné termíny v půjčovnách a máte dostatečnou finanční rezervu, tak je výhodnější si z dlouhodobého hlediska pořídit vlastní. V dnešní době lze na koupi vyřídit i různé financování ve formě leasingu, půjčky či úvěru, což Vám rozloží finanční zátěž v čase.

Musíte počítat také s dalšími náklady související s provozem a údržbou vozu. Jedná se například o pojistky vozu, revize (plynu, elektroinstalace), výměna pneumatik, servisem klimatizace apod. U obytných vozů musíte počítat s pravidelnými servisními intervaly (výměna oleje, filtrů,…) a dalšími náklady stejnými jako např. u osobního vozu. V případě, že nemáte volný pozemek pro parkování vozu mimo výletní dny, připravte si s dalším finančním obnosem ve výši cca 500 – 700 Kč/měsíc za parkovné, případně zazimování.
Výhodou je to, že vůz máte k dispozici vždy, kdy se Vám zlíbí, ať to jsou víkendy nebo delší dovolené. Není potřeba vystěhovávat veškeré vaše věci po ukončení výletu a je zde prostor k úplné individualizaci vozu dle Vašich představ. Taktéž vůz Vám dokáží prodejci v dnešní době sestavit přesně podle Vašich představ a finančních možností.

pořizovací ceny karavanů začínají na cca 300 tis Kč
vestavby stojí od 900 tis Kč
Alkovny od 1 mil Kč
polointegrály od 1,1mil Kč a integrály od 1,3 mil Kč
vše se odvíjí od velikosti vozu, typu vybavení, motorizaci, bezpečnostních a mnoha dalších příplatkových prvků.Také zde je možnost zakoupit vozy s výhodnými balíčky výbavy, akčními cenami nebo levnější loňské modely.

Taktéž lze pořídit i zánovní nebo ojeté vozy nebo karavany za výrazně nižší ceny v závislosti na stáří, stavu a vybavení vozu. Nižší pořizovací cena může být vykoupena celkovou kondicí nebo stavem vozidla. Výhodou bývá lepší vybavení vozu, který si předchozí majitel dovybavil dle svých představ např. solárním dobíjením baterií, nosičem kol, televizí se satelitem, couvací kamerou apod. I zde nabízí finanční ústavy možnosti financování koupě vozidla, stejně jako u ostatní vozů. K nákupu nebo případnému prodeji Vašeho obytného auta nebo karavanu můžete využít i naší bezplatné inzerce.

V případě, že karavan nebo obytné auto nevyužijete plně po celý rok, je možné jej nabídnout k pronájmu dalším osobám. Tak si můžete trochu snížit finanční zátěž spojenou s vlastnictvím vozu. Podle platné legislativy není potřeba roční výdělek do 30tis Kč nijak danit. Pronajmout ho můžete jednoduše přes rezervační systém na našich stránkách. Pro minimalizování případných rizik s pronájmem, Vám v případě zájmu, poskytneme náš návrh smlouvy o zápůjčce vozu. Více o možné spolupráci zde.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook