Litva – netradiční cestování k Baltskému moři

Litva neboli Litevská republika, to je země, o níž určitě každý slyšel, ale jen málokoho by napadlo, vydat se do ní karavanem. Pakliže však toužíte po netradičním cestování a už máte dost přeplněných chorvatských pláží a stellplatzů, pojďte se s námi vydat právě tímto směrem.

Stačí projet jen Polsko a jste v první největší pobaltské zemi, která toho má jistě mnohé, co nabídnout. Zhruba 1 100 kilometrů vás bude dělit od nevšedních zážitků a hlavně od překrásného pobřeží Baltského moře, na něž mnozí cestovatelé neprávem zapomínají.

Stane-li se Litva vaším letošním cílem v rámci dovolené karavanem, potom byste si neměli nechat ujít pár důležitých míst.

Hlavní město Vilnius

Byl by to doslova hřích nenavštívit centrum zanesené do památek UNESCO. Staré město s typickými uličkami, které dohromady tvoří velice propracovaný labyrint. Osloví vás hned několik historických staveb.

  • Katedrální náměstí, kde se nachází katedrála a osobitá zvonice
  • Gediminasův hrad
  • Tři bělostné kříže
  • Kostel sv. Anny a Kostel sv. Kazimíra

Jen kousek od města Vilnius se pak nachází hrad Trakai, v jehož okolí vás ohromí řada karaimských domů, jejichž nepřehlédnutelnou dominantou není jen pestrá barevná škála fasád, ale i tři typická okna v průčelí.

Stellplatz u Vilniusu

V tomto směru samozřejmě nesmíme opomenout na zmínku o stellplatzu Camp Vilnius City (54°40’49’’N, 25°13’34’’O), jež máte na dosah všem výše uvedeným pamětihodnostem. Plnohodnotně zařízená stání pro 40 karavanů, kde se ceny za karavan pohybují v řádu 40 LTL a 16 LTL za osobu. Parkovat zde mohou také vozy delší jak 8 metrů.

Druhé největší město Kaunas

Při poznávání okolí se nebojte popojet severozápadně do druhého největšího města Kaunas, kde na vás čeká kupříkladu Kaunaský hrad z 13. století. Vysokou historickou hodnotu má i Perkunasův dům, popřípadě vyrazte na proslulý bulvár Laisvés aléja, který nese v překladu označení Alej svobody. Zmínit lze ale i ostatní zajímavosti.

  • Strašidelné Muzeum čertů
  • Kostel sv. archanděla Michaela
  • Kaunaská přehrada

Stellplatzy u Kaunasu

Rozhodnete-li se přenocovat u města Kaunas, máte v tomto směru na výběr.

Je to Kaunas Camp Inn (54°54’57’’N, 23°50’00’’O) v západním okraji města, kde na vás kromě 10 míst pro karavany čekají také volnočasové aktivity. Je to třeba písečná pláž, bar nebo minigolf, popřípadě vyrazíte po cyklostezce do centra vzdáleného asi 5 kilometrů.

Druhý je Stellplatz am Freilichtmuseum (54°51’59’’N, 24°12’06’’O) nacházející se v blízkosti velké vodní plochy asi 1 kilometr od centra. Stání u přírody pod širým nebem pojme asi 20 karavanů. Ceny se pohybují kolem 6 EUR za noc.

Přímořské městečko Klaipéda

Při návštěvě Litvy si v žádném případě nesmíte nechat ujít Baltské moře, a to nejlépe v podání města Klaipéda, které se skládá ze dvou částí – Staré Město a Nové Město. Zavítat můžete do některých oblíbených restaurací zabývajících se rybími specialitami nebo dáte přednost pseudogotické budově, v níž sídlí hlavní pošta. Unikátní dominantou je také plachetnice „Meridianas“.

Stellplatz u Klaipédy

Budete-li chtít přenocovat v blízkosti tohoto města, musíte se vydat kousek na sever podél moře. Tam se rozkládá Hotel-Camping Pajürio Takas (55°48’29’’N, 21°04’27’’O). Stellplatz pro 25 karavanů hned vedle hotelové restaurace. K dispozici máte všechen potřebný servis. Na své si přijdou i řidiči vozů nad 8 metrů. Náklady na nocleh se pohybují kolem 15 EUR za noc.

Author: Davidk

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook