Sicílie

Sicílie

Sicílie je největší a nejznámější italský ostrov na jihu Itálie. Čítá téměř pět milionů obyvatel, má autonomní statut, hlavním městem je Palermo. Sicílie láká především svými památkami, historií a krásnou přírodou. Je převážně hornatá, přesto ale úrodná. Nad zemědělstvím dnes převažuje průmysl (i těžba ropy). Přesto patří Sicílie mezi nejchudší regiony v Itálii. Mezi největší přístavy patří Palermo, Catania, Messina… Dnes patří mezi nejdůležitější zdroje finančních příjmů turistický ruch.


Co na Sicílii navštívit?

Savoca

Kromě klasických radovánek, jako je opalování a koupání v moři, nabízí Sicílie mnohem více. Hornatá oblast plná bujné přírody potěší hlavně milovníky pěší turistiky. Horské masivy, které jsou i v nejparnějším létě pokryty vrstvou sněhu a ledu, jsou bezpochyby dech beroucí.

Další geologickou zajímavostí je sopka Etna, která je nejvyšší činnou sopkou v Evropě. Sopka leží blízko u pobřeží a je vysoká téměř  3,5 tisíce metrů.

Návštěvníci ostrova se ze Sicílie mohou také vydat na přilehlé ostrovy. Mezi ty nejznámější patří Liparské ostrovy (kde můžou turisté navštívit sopku Vulcano), Egadské ostrovy a ostrov Ustica.

Všechny historické památky leží většinou v blízkosti měst. Na západě od Syrakus se nachází jedno z prehistorických archeologických nalezišť, pohřebiště v Pantalice. Řecké památky tak naleznete např. v Syrakusách, Agrigemtu, Selinuntu a Segestě. Významné jsou také tři normanské památky, které se na Sicílii nacházejí – chrámy v Monreále a Palermu a chrám v Cefalú.

Klima

Podnebí na Sicílii je typicky středomořské. Léto je horké, zima krátká a mírná jen s občasným deštěm. Například v Syrakusách je průměrně 130 slunečných dnů za rok. Průměrná teplota je na Sicílii 17 ˚C. Nejvhodnější dobou pro dovolenou pro milovníky slunění a koupání je červen až září. Teploty šplhají ke třicítce, počasí je nádherné, slunečné. V hlavní sezóně (červenec a srpen) jsou zde velká vedra a dusno, což má na svědomí vítr zvaný scirocco vanoucí z Afriky. Teploty šplhají až ke 45 stupňům.

Gastronomie

Největší ostrov ve Středozemí je protkaný velkým množství kultur, od aragonské, turecké až po řeckou. Sicilská kuchyně je však ovlivněna i francouzskou, řeckou a africkou kuchyní. Víno Malvázie z Liparských ostrovů, vůně mandlovníků, pistáciových stromů, olivových hájů, citrusovníků, pínií se snoubí s kulinářskou jednoduchostí. Každý kousek sicilského jídla je obrovským kulinářským zážitkem. Pestrá jídla jsou dochucené vlastní solí z Marsaly a využitím bylinek, které tvoří základ sicilské kuchyně. K sicilské kuchyni neodmyslitelně patří i mořské ryby a vynikající sladké zákusky.

Trajekt

Než vůbec vyjedete, doporučujeme si rezervovat trajekt, a to i pro zpáteční cestu. Může se totiž stát, že by mohl být obsazený. Rezervovat ho můžete na internetových stránkách nebo stačí zajít do Čedoku. V obou případech zaplatíte za obytné auto a 4 osoby kolem 560 eur, v ceně je samozřejmě i zpáteční plavba.

V přístavu musíte být minimálně hodinu před vyplutím. Při nájezdu na trajekt dbejte pokynů pracovníků a jeďte tam, kam Vám přesně ukážou, vědí totiž moc dobře, kam umístit Vaše vozidlo. Při vjezdu na trajekt najíždějte zešikma, aby konec auta nedřel o zem. Po vypnutí motoru je také dobré sklopit zpětná zrcátka.

Po celou dobu plavby je zakázáno pobývat v garážích, máte tedy možnost jít na palubu, do restaurace či baru nebo se posadit na sedadla podobná těm v autobusech. Po několika hodinách připlujete do Palerma. Při výjezdu z lodi dávejte opět pozor, abyste zadní částí vozu neškrtli o zem. Obzvláště zde buďte opatrní, neboť pravděpodobnost vzniku škody je při najíždění a vyjíždění dost vysoká.

Kempy a stellplatzy

Na Sicílii je v současné době kolem 25 stellplatzů, které jsou přizpůsobeny přímo pro trávení dovolené v karavanu nebo obytném autě. Větší výběr naleznete na východní části ostrova.

Nabídka kempů je zde rozmanitější. Najdeme celkem 140 kempů vhodných k parkování a tedy i bydlení s obytným přívěsem. Kempy jsou samozřejmě na různé kvalitativní i cenové úrovni. Nemusíme je dopředu rezervovat, místo se vždycky najde. Ale i kdybychom chtěli rezervaci dopředu, není to problém na několika českých webech.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook