Plánování dovolené

caravaning poskytuje velký prostor pro spontální trávení dovolené. Je oblíbený u lidí, kteří mají rádi aktivní trávení svého volného času a objevování nových míst. Při plánování dovolené v karavanu nebo v obytném voze je však dobré nepodceňovat přípravu. Záleží pouze na Vás, do jaké hloubky se budete věnovat plánování cesty. Někteří si zvolí pouze cílovou oblast a styl trávení dovolené, mnozí však raději vypracují podrobný itinerář celé cesty s přesnými místy pro přenocování a denním harmonogramem pro trávení volného času.

výběr obytného vozu a rezervace termínu

v případě, že nevlastníte svůj vlastní obytný vůz a nemáte přátele, kteří by Vám jej zapůjčili, doporučujeme využít služeb půjčoven. Na internetu jich naleznete velkou spoustu. Je potřeba vybrat, jaký karavan nebo obytné auto je pro Vaši dovolenou vhodný. Jinak se bude rozhodovat mladý pár, rodina s dětmi a nebo manželé v důchodovém věku. Rozdíl bude v typu vozidla, množství míst pro jízdu/spaní, velikost a vybavení. V případě, že plánujete trávit každou noc na jiném místě, volte obytné auto. V případě, že plánujete ubytování na jednom místě, ze kterého budete pořádat výlety do okolí, bude vhodnější karavan. Důležité budou také volné termíny vhodných vozů v půjčovnách. Obvykle platí, stejně jako u dovolených, že začátkem sezóny bývá největší výběr vozů a termínů. Někdy bývá problém v sezóně zajistit ideální vozidlo a je nutné se spokojit s méně vhodným a nebo případně přesunout termín dovolené. Navíc půjčovny někdy nabízí při rezervaci vozu dostatečně dopředu zajímavé slevy.

místo a typ dovolené

ruku v ruce při výběru vozidla budete muset zvolit i typ, místo a způsob dovolené. Ať už budete trávit dovolenou v České republice nebo v zahraničí, doporučujeme si vybrat cíl cesty a v návaznosti na něj i místa pro nocování nebo pobyt. Nocovat s obytným vozem nebo karavanem lze v kempech, stellplatzech a nebo případně „na divoko“ na jiných místech (zde je dobré si prověřit, zda není stání zakázáno). Kempy mívají nejlepší zázemí pro pobyt – sociální zařízení, místa pro napojení na elektřinu, místa pro napuštění pitné vody, případně vypuštění špinavé vody nebo chemického wc (často za příplatek). Zejména v zahraničí, ale častěji i v ČR, naleznete v kempech i další aktivity – bazén, hřiště apod. Stellplatzy mají nižší možnosti zázemí, nabízí pouze zaparkování a přespání, případně za poplatek napojení na elektřinu a možnost doplnění čisté vody. Výměnou za nižší služby bývá nižší cena, nezřídka i parkování zdarma. Pro ubytování lze využít i různých členských nebo slevových karet, díky kterým lze výrazně ušetřit. Další možností je zakoupení roční známky různých klubů, které spojují místní vinaře, zemědělce, farmáře a ti umožní bezplatný pobyt na svých pozemcích na 24 hodin. Pro hledání výše uvedených míst lze využít specializované katalogy a mapy nebo různé internetové stránky s mapami, případně si lze stáhnout podobné aplikace přímo do mobilu. Známé katalogy jsou Board Atlas (vydávané v německém nebo anglickém jazyce), obsáhlé mapy naleznete například zde http://cs.camping.info/kempy nebo na německých internetových stránkách http://www.promobil.de/stellplatz-145.html. V případě cest do zahraničí je dobré se seznámit s místními předpisy, které mohou být jiné než v ČR, případně vyžadují další prvky povinné výbavy vozidla apod.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook