Povinnost zimních pneumatik v Evropě

Povinnost zimních pneumatik v Evropě

www.obytnymvozem.czZačíná pomalu ten čas, kdy je potřeba buď zazimovat karavan nebo jej připravit na zimní výlety.

Jedním z hlavních úkonů je i případné přezutí na zimní pneumatiky.

Tuto variantu doporučujeme všem zimním cestovatelům, jako bezpečnější variantu k celoročním pneumatikám (označení M+S se symbolem hory se sněhovou vločkou), a v horším případě při jízdě na letních.

Podíváme se, ve kterých zemích je uzákoněná povinnost používat zimní pneumatiky a kde se to nechává pouze na rozhodnutí řidiče.

 Česká republika

v období od 1. listopadu do 31. března je povinnost zimních pneumatik v případě, že na pozemní komunikaci se nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Pozor na komunikace, které jsou označeny značkou zimní výbava – zde je povinnost mít zimní pneu na vozidle ve výše uvedeném období.

Rakousko

povinná zimní výbava je předepsaná od 1.listopadu do 15. dubna. A to tak, že v zimních podmínkách musí být použity zimní pneumatiky na všech 4 kolech s hloubkou dezénu minimálně 4mm. v případě souvislého sněhu na vozovce je možno mít letní pneumatiky a sněhové řetězy. Použití sněhových řetězů není možná na rozbředlém sněhu a rychlost jízdy s nimi je omezena maximálně na 50 km/h.

Itálie

V Jižním Tyrolsku je v zimním období použití zimních pneumatik povinné, taktéž i v městě Bolzano a na Brennerské dálnici A22 až po Affi. Jedná se o období od 1. listopadu do 15. dubna. Minimální hloubka dezénu je 1,6mm. V oblasti Val d’Aosta je zimní výbava povinná vždy mezi 15.říjnem a 15. dubnem. Případně sněhové řetězy. S nimi je rychlost omezena také na 50km/h jako v Rakousku.

Francie

Zimní pneumatiky jsou vyžadovány pouze v místech, kde to vyžaduje dopravní značení. V ostatních případech je toto doporučeno na komuniakcích pokrytých ledem a sněhem. Hloubka dezénu by měla být minimálně 3,5mm.

Lucembursko

Zde je použití zimních pneumatik povinné při „zimním stavu vozovky“. To však jen pneumatik s označením M+S, MS nebo M&S – chybějící značení je trestáno pokutou až 74€.

Švýcarsko

Užití zimních pneumatik není nijak vyžadováno. Nicméně je možné případné uložení pokut při použití nesprávných pneumatik v určitém období. V případě havárie je zde pak riziko vyšší společné odpovědnosti za vzniklé škody.

Slovinsko

zde je povinnost zimní výbavy v období od 15. listopadu do 15. března a to na všech 4 kolech, případně letní kola s připravenými sněhovými řetězy v kufru vozidla. Minimální hloubka dezénu je 3 mm.

Chorvatsko

Na některých silnicích nebo úsecích je v případě nepříznivého počasí vyžadována zimní výbava. Je to však označeno dopravním značením.

Norsko

Pro vozidla do 3,5t není žádná povinnost použití zimních pneumatik. V zimních podmínkách musí být namontovány sněhové řetězy. U vozidel a přívěsů nad 3,5t je zimní výbava předepsaná od 15. listopadu do 31. března.

Finsko

Zde jsou zimní pneumatiky požadovány od 1. prosince do 28. února na všech vozidlech. V Laponsku jsou požadovány od poloviny října do konce dubna.

Švédsko

Povinnost zimních pneumatik je zde pro všechna vozidla a přívěsy od 1. prosince do 31. března. Hloubka dezénu u vozidel do 3,5t je nejméně 3mm a 5mm pro těžší automobily vč. přívěsů.

Dánsko, Polsko, Belgie, Nizozemí a Velká Británie

Není zde žádná obecná povinnost používání zimních pneumatik. Je možné použít sněhové řetězy na hnané nápravě, ale to však jen za předpokladu souvislé pokrývky komunikace sněhem nebo ledem.

A co Vy? Na jakých pneumatikách jezdíte v zimě? Napište nám dolů do komentářů.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook