Solární panely

www.obytnymvozem.cz

pro zvýšení samostatnosti na Vašich cestách karavanem nebo obytným vozem, a také možnost delšího pobytu „na divoko“, doporučujeme nainstalovat na střechu Vašeho bydlíku solární panely. S rozvojem technologií a solárních elektráren v České republice, kdy došlo k výraznému snížení cen, se staly tyto systémy více dostupné i pro vyznavače caravaningu. Ceny se pohybují v závislosti na parametrech jednotlivých částí již od několika tisíc korun. Hlavní součásti tohoto systému tvoří: solární panel, regulátor nabíjení, baterie a montážní materiál. Montáž a zapojení celého systému si dokáže zručnější majitel namontovat sám. Najdeme však již dostatek míst, kde Vám tento systém odborně namontují a budete tak mít záruku bezproblémového chodu.

Solární panely

rozlišujeme je na monokrystalické a polykrystalické. Monokrystalické panely mají vyšší výkon při slunečném počasí. Polykrystalické panely produkují elektřinu v menší míře i při nepříznivém počasí, ať je zatažená obloha nebo mlhy. Panely se dělí podle velikosti a výkonu od 10W do 200W.

Regulátor nabíjení

je součástka, která řídí tok elektřiny z panelů do baterie nebo pro přímou spotřebu. Slouží také pro hlídání napětí – chrání baterii proti přebíjení nebo podpětí. Automaticky odpojuje baterii. Dražší a kvalitnější regulátory mají i funkci MPPT (Maximum Power Point tracking), která pomocí mikroprocesoru a složitých algoritmů optimalizuje nabíjení a dokáže tak zvýšit zisk energie z panelů až o 30%. Pomocí led diod nebo displeje zobrazuje aktuální hodnotu vyrobené elektřiny a její tok – zda jde na přímou spotřebu a nebo do baterií. Některé regulátory umožňují i nastavení typu nabíjené baterie (AGM, VRLA nebo GEL)

Baterie

dělí se podle typu a kapacity. AGM, VRLA nebo GEL akumulátor. Někteří výrobci nabízejí baterie i přímo pro solární dobíjení. Kapacita se pohybuje od 40 Ah do 230 Ah.

Montážní materiál

ostatní doplňkový materiál pro montáž – kabely (vhodné pro venkovní použití), průchodky, lepidlo, nosné profily.

Author: Martin

Zakladatel a provozovatel magazínu obytnymvozem.cz. Milovník cestování a neustálý propagátor cestování obytným vozem a karavanem. Zřizovatel portálu pro jednoduché půjčování věcí www.pujcite.cz

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook