Vydejte se za dobrodružstvím do Rumunska

Rumunsko nabízí hned několik tváří a podob. Země, která vám umožní prožít nezapomenutelnou dovolenou tradičního typu, ale také spoustu dobrodružství a poznávání. Jestliže se chcete vymanit s běžného stereotypu chorvatských pláží, pak je Rumunsko jednou z alternativ, kam lze vyjet s karavanem.

Vzhledem k tomu, že každý má trochu odlišné potřeby, seznámíme vás se třemi oblíbenými lokalitami a je pouze na vás samotných, jaké z nich dáte přednost.

Temešvár a jeho zajímavosti

Z pohledu vzdálenosti bude nejblíže město Temešvár a jeho okolí. Jde o velké hospodářské a kulturní centrum země, ba dokonce o největší město Rumunska. Není to jen středisko průmyslového dění, ale i toho historického, kde první zmínky sahají až do roku 1019.

Temešvár má zhruba 320 000 obyvatel, jež z velké části tvoří hlavně Rumuni. Díky multikulturnímu zaměření této lokality lze narazit také na ostatní etnikum v podobě Maďarů, Němců, Srbů a Bulharů.

V rámci zajímavostí na vás čeká řada originálních staveb a často vyhledávaných míst.

 • Dikasteriánský palác
 • Katedrála sv. Jiřího na náměstí Sjednocení – to ostatně předkládá velice krásná panoramata při výhodu slunce
 • Náměstí Svobody, kde se tyčí rumunská pravoslavná katedrála
 • Sloup Nejslavnější Trojice
 • Muzeum Banátu

Stellplatz kolem Temešváru

Hledáte-li ideální místo pro nocleh, pak nemusíte moc daleko. Vhodným místem je stellplatz Camping Route Roemenië (46°08’01’’N, 21°35’53’’O) nacházející se kousek od Temešváru u města Arad. Parkovací stání je poskytováno až 15 karavanům a ceny se pohybují kolem 5 EUR za noc.

Brašov obklopený Karpaty

Jestliže směřujete do středu země, pak by vás mohlo oslnit město Brašov, které je poklidným místem s nádechem oku lahodící historie. Brašov je velice často spojován s automobilovými závody, takže i v tomto případě byste mohli sloučit dobré s užitečným.

Určitou dominantou Brašova je jeho staré město, kde kromě řady historických budov naleznete také divadlo, tržnici a spoustu muzeí. Mezi významné dominanty patří následující.

 • Černý kostel, jehož výstavba trvala více, jak 100 let
 • Hradby a opevnění z 15. století
 • Hrad Bran, k němuž se váží pověsti o Drákulovi

Stellplatzy u Brašova

V rámci pohodlného noclehu se nabízí dva stellplatzy v okolí. Jedním z nich je Stellplatz Casa Dusa (45°43’30’’N, 24°34’45’’O). Okraj hotelového střediska, kde je 20 parkovacích stání pro karavany. Využívat můžete také řady rekreačních prvků, mezi něž patří dětské hřiště nebo možnost grilování.

Druhým západněji vzdáleným stellplatzem je Camping Ananas (45°42’24’’N, 24°06’20’’O). Umístění na okraji města Hemannstadt je ideální pro 20 karavanů. Ve vzdálenosti cca 500 metrů se nachází praktická restaurace. Provoz je realizován v období od dubna do října.

Pohoří Maramureš

Nakonec je třeba zmínit ono slibované dobrodružství. Jestliže s karavanem chcete začít daleko více, než jenom návštěvy pamětihodností, poznejte opravdovou duši Východních Karpat. Právě tam se nachází pohoří Maramureš a Maramurešská kotlina. Skutečná a divoká příroda. V této oblasti se doslova zastavil čas, což ostatně můžete zpozorovat na tamních zvycích.

V případě pohoří Maramureš lze jmenovat několik oblastí stojících za návštěvu.

 • Sedlo Prislop ve výšce 1 416 metrů nad mořem
 • Ukrajinské Hrynjavy a Čivčiny
 • Spousta dřevěných kostelů zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO – nejvyšší dřevěný kostel na světě zde má 78 metrů na výšku
 • Vesnice Budesti se zachováním typických místních tradic
 • Vodopád Cascala Cailor
 • Přírodní rezervace Pietrosu Rodnei

Nocleh ve Východních Karpatech

I v civilizací opuštěné krajině máte možnost nalézt adekvátní zázemí pro odstavení svého karavanu. Nejblíže přírodě budete pravděpodobně díky místu Stellplatz an der Wassertalbahn (47°42’52’’N, 24°26’35’’O). Celoročně využívané parkování pro 15 karavanů u historického Wassertalbahn.

Druhý stellplatz vás zavede trochu více na západ a jmenuje se Camping Demelza (47°30’53’’N, 25°13’33’’O). Stěrkové stání pro 8 karavanů, kde si mimo bezpečného noclehu můžete dopřávat i místní německo-rumunskou kuchyni.

Author: Davidk

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook