Výlet za památkami a zajímavostmi Slovinska

Slovinsko je svou rozlohou zhruba čtvrtinovou zemí oproti České republice. Stát, kterým často projíždíme například při cestě do Chorvatska a ostatních evropských zemí při našich výletech za sluníčkem. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, zastavit se zde a poznat Slovinsko trochu zblízka?

Pakliže vás tato myšlenka nikdy nenapadla, přinášíme vám pár stručných informací, které vás možná přesvědčí o opaku. Oficiálně Republika Slovinsko totiž ukrývá řadu překrásných míst, a to nejenom těch městských, ale také přírodních, z nichž budete doslova nadšeni.

Nenechte si ujít při cestě Slovinskem…

Z pohledu měst a pamětihodností jsou dominantou dvě největší města země. Tím prvním je Lublaň, jež je mimochodem i městem hlavním a univerzitním. Jeho největší předností je pravděpodobně Lublaňský hrad, z něhož se vám dostane překrásného výhledu na Alpy. Za návštěvu stojí určitě náměstí zvané Trojmostí, ale i oblíbená tržnice s kolonádou. Milovníci vzdělání jistě neodmítnout ani návštěvu velké univerzitní knihovny. A pokud si budete chtít odpočinout, čeká na vás park Tivoly, kde si s rodinnou uděláte nezapomenutelný piknik.

Vaším dalším cílem by se následně mělo stát druhé největší město Slovinska, jímž je Maribor. K jeho přednostem patří například vorařská čtvrť Lent, řeka Dráva či městský hrad. K městu se pojí také nejstarší vinná réva v Evropě a řada kulturních a zábavních akcí pořádaných po celý rok.

Těmito dvěma městy však návštěva této země rozhodně nekončí. Máme pro vás nabídku dalších turisticky zajímavých míst.

  • Město Kranj – Pyšní se svým historickým centrem s řadou originálních domů. Vyhledávané je také pro populární gurmánské zážitky.
  • Město Ptuj – Jedno z nejstarších měst, nad nímž se tyčí Hradní vrch.
  • Město Piran – Pobřežní lokalita s vyčnívajícím kostelem a historickým centrem. Z kostela můžete za dobrého počasí dohlédnout až k Terstu a Benátkám.
  • Postojnské jeskyně – Propracovaný jeskynní systém, kde se nachází i prostor pro pořádání hudebních akcí. Celoročně otevřené jeskyně dosahují délky až 6 km.
  • Škocjanské jeskyně – Zalíbí-li se vám pod zemí, pak na vás čeká i další jeskynní systém, který se vyznačuje ponornou řekou Rekou.
  • Předjeskynní hrad – Ten se nachází poblíž Postojnských jeskyní. Originální je především jeho situování. Hrad je přilepen ke skále a představuje velice originální stavební dílo.

Kromě výše uvedených dominant Slovinska můžete narazit i na mnohé jiné. Je to například Bledské jezero, řeka Soča vyhledávaná pro muškaření a rafting, Julské Alpy ideální pro pěší turistiku, jezero Lake Cerknica nebo hora Triglav.

Oblíbené stellplatzy Slovinska

Jestliže se Slovinsko stane či nestane vaším dlouhodobějším cílem rodinné dovolené, ale budete jím jen projíždět, můžete se tu zdržet, ať už to bude na jednu nebo více nocí. Nápomocny vám budou stellplatzy kolem vyhledávaných turistických míst.

Stellplatz am Restaurant Pri Kovacu (46°01’54’’N, 14°36’16’’O)

Budete-li objevovat krásy Lublaně, využijte tento stellplatz pro 10 karavanů, v rámci něhož vám nebudou chybět základní služby, včetně hotelové restaurace. Hned vedle se nachází autobusová zastávka, odkud to máte jen 10 km do centra města.

Parkplatz an der Seilbahn (46°19’58’’N, 13°32’21’’O)

Při návštěvě Triglavského parku vám poslouží tato základna, kam se vejde až 12 karavanů. Možnost celoročního parkování, které je spojeno s přibližnými náklady cca 20 EUR na noc.

Camping Center Kekec (46°32’10’’N, 15°36’16’’O)

U Mariboru na vás čeká stellplatz se stěrkovou plochou a travnatými pásy. Nadstandardní zázemí pro 14 karavanů, jež je doplněno také supermarketem a restaurací v blízkosti stání. Do centra města vzdáleného cca 7 km se můžete dopravit s pomocí nedaleké autobusové dopravy.

Campingplatz Terme Ptuj (46°25’15’’N, 15°51’29’’O)

V blízkosti Ptujského jezera je situován tento stellplatz, kam se vejde až 120 karavanů. Jde o plně vybavený kemp, kam můžete vyrazit během celého roku. Máte tak záruku všech dostupných služeb. Ceny se pohybují kolem 15-16 EUR za noc.

Area Comunale (45°38’15’’N, 13°46’15’’O)

Osloví-li vás přístavní město Terst, potom počítejte se zázemím v podobě tohoto stellplatzu pro 20 karavanů. I zde je autobusové spojení vzdálené asi 250 m od tohoto místa. Celoroční stání, kde můžete strávit najednou pouze 72 hodin.

Marina Portoroz (45°30’18’’N, 13°35’54’’O)

Pokud vás cesty dovedou až do nejjižnějších míst Slovinska, pak se v případě všestranného noclehu spolehněte na tento stellplatz, v jehož blízkosti naleznete také plážový bar, restauraci a obchod s potravinami.

Author: Davidk

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook