Vyrazte za válečnou historií do Osvětimi

Je před vámi víkend a vy netušíte, jak s ním naložit? Pak sedněte do karavanu a vyrazte prozkoumávat nejbližší okolí Českých hranic. Jestliže máte vztah k historii, především k té válečné a toužíte po poznání, přinášíme vám jeden praktický tip.

Vydejte se karavanem do Osvětimi. Do města, jehož historie sahá do roku 1176 a jeho známost vzešla z obávaných koncentračních táborů. Nejprve to byl tábor Auschwitz I a později také tábory Auschwitz II – Birkenau a Auschwitz III – Monowitz.

Doba kolem roku 1942 byla jednoznačně krutá, což dokazují desítky tisíc mrtvých lidí. A právě obdivovatele historie mohou zaujmout prostory, kde k válečným zločinům docházelo. Ve velkém areálu máte příležitost okusit nepříjemnou tamní atmosféru z let minulých. Dozvíte se spoustu informací, fakt a mnohé věci spatříte na vlastní kůži.

Osvětim vám nabídne především koncentrační tábor, který v současnosti oplývá značným turistickým zájmem. Návštěva města se zhruba 40 tisíci obyvateli je otázkou jednoho dne, takže po přespání v karavanu můžete během víkendu stihnout ještě jedno větší město v okolí.

Krakov – poznejte hlavní město polské kultury

Jen 66 kilometrů východně od Osvětimi leží jedna z dominant Polska. Tím je město Krakov. Často označováno, jako Kraków, Krakau nebo Krakkó. Významná metropole, jíž protéká řeka Visla. Tuto oblast lze primárně označit za silně historickou až náboženskou, což dokazují nejrůznější pamětihodnosti, arcibiskupství a ostatní stavby.

Pokud budete chtít z Krakova vidět to nejzajímavější, přinášíme vám krátký výčet toho, co byste si neměli nechat ujít.

  • Královský hrad Wawel – Dominantní barokní stavba, která byla centrem dění mnoha králů již od 11. století.
  • Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava – Katedrála na Walesu sloužící nejenom jako korunovační kostel, ale také jako pohřebiště významných vládců této země.
  • Barbakán – Gotická stavba nacházející se ve Starém Městě. Toto specifické opevnění se skládá ze dvou bran.
  • Kanovnická ulice – Pýcha Krakova. Jedna z nejhezčích ulic tohoto města. Je lemována středověkými stavbami a domy spjatými s významnými osobnostmi.
  • Floriánská brána – Brána vysoká až 34 metrů, která je pozůstatkem z osmi vybudovaných bran města. Její název je odvozem podle stojící sochy sv. Floriána.
  • Kazimierz – Židovská čtvrť ukrývající řadu okouzlujících pamětihodností a míst, mezi něž patří Synagoga Izaaka, Vysoká synagoga, Ulice Szerocka a Templářská synogoga.
  • Krakovský rynek – Hlavní náměstí Krakova, v rámci něhož se podíváte například na Pomník básníka Adama Mickiewicze, Tržnici Sukiennice, Mariánský kostel, Radniční věž a Kostelík sv. Vojtěcha.

Pokud vám zbude dostatek času, jsou součástí tohoto velkoměsta i mohyly, parky a památky postavené v nejrůznějších architektonických slozích.

Kde přespat při výletě do Osvětimi a Krakova?

Poznání těchto významných měst našich polských sousedů vám zabere minimálně tři dny, tedy alespoň dvě noci. Takže se vám určitě hodí informace o tom, kam zaparkovat svůj karavan poblíž těchto míst.

Stellplatz u turistického informačního centra (50°01’39’’N, 19°11’58’’O)

V případě Osvětimi to bude tento stellplatz, který je uzpůsoben pro stání až deseti karavanů. Rovný a zpevněný povrch je přístupný celoročně. Sprchy a toalety pak každý den od 8 do 18 hodin. Příjemná je blízkost potřebných turistických informací, ale také restaurace jen 50 metrů nebo muzeum vzdálené 40 metrů.

Camper Park Elcamp (50°02’03’’N, 19°52’39’’O)

Vydáte-li se směrem na Krakov, můžete přespat na tomto místě. Profesionální stellplatz pro 15 karavanů, jenž umožňuje parkování také rozměrnějších vozů nad 8 metrů. Jen 5 EUR za noc je poměrně přívětivý poplatek, navíc, když centrum této metropole máte vzdáleno 5 kilometrů.

Author: Davidk

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook