Zdolejte Balaton s karavanem

Maďarskou Budapešť navštívilo jistě mnoho z vás. Pokud však není přeplněné velkoměsto cílem vaší nadcházející letní dovolené, měli byste se zaměřit na druhé nejnavštěvovanější místo této země. Jak asi správně tušíte, je to nejdelší sladkovodní jezero Evropy – Balaton.

Cesta karavanem do této oblasti vám zabere zhruba 3 -6 hodin cesty, podle toho, z jakého koutu České republiky se vydáte. Volit lze také samotné trasy v závislosti na tom, zda plánujete další zastávky – přes Bratislavu, Vídeň nebo Sopron.

Sbalíte-li si karavan v letním období, připravte se na to, že si užijete teplotu vody až kolem 30 C°. A to už je taková mírná napodobenina klasického moře jen s absencí soli a podstatně blíže.

Dilema mezi severní a jižní stranou

Balaton má dvě odvrácené tváře, které se rozprostírají na jihu a na severu. Jestliže jsou vaším cílem kopce, vinné sklípky a nádherné přírodní skvosty, vezměte to nejprve přes sever. Až sjedete k jihu, bude na vás čekat přemíra rekreačních středisek, pozvolný vstup do vody a možná i bujarý noční život.

Jestliže chcete při cestování karavanem vidět to nejzajímavější, určitě vám přijde vhod několik tipů, kde se zastavit.

Poznejte lákavé perly Balatonu

Balatonföldvár – Místo, odkud se vám nebude chtít. Mnohými návštěvníky je tato lokalita nazývána jako Balatonská riviéra, což o mnohém vypovídá. Vedle překrásných vilových čtvrtí se můžete těšit především na bary, restaurace a řadu sportovních atrakcí.

Zlaté pobřeží – I na tomto působišti v letovisku zvaném Siofók objevíte kus divokého Balatonu. Navštívit byste měli jistě vodárenskou věž, jež se se svými 42 metry tyčí majestátně do výšky. Z jejího vršku budete mít celé okolí, jako na dlani.

Komplex Kehida – Relaxovat lze nejrůznějšími způsoby, což dokazuje tento lázeňský areál. Bahenní zábaly a procedury libovolného typu prospějí nejenom vašemu tělu, ale také mysli. A malé děti, ty se vyřádí na bezpečných skluzavkách a tobogánech.

Fonyód – Vinařská oblast Badacsony je populární pro svoji malebnost. Chybět vám zde nebudou rozsáhlé a táhnoucí se pláže, kde naleznete svůj vysněný kousek soukromí.

Pokud karavan zaparkujete na tom správném místě, nemine vás ani projížďka na lodi nebo aktivní jachting. Vždyť Balaton je jako stvořený pro vodní sporty a plachtění po širokých vodních plochách – délka 79 metrů, šířka 1,5 – 7,7 metrů.

Stellplatzy přímo u Balatonu

Poznávání Balatonu s karavanem by se určitě neobešlo bez toho nejdůležitějšího. Vhodného působiště pro nocleh, kde získáte potřebné zázemí, klid a možnost odstavit svůj dopravní prostředek.

H&R Mobilcamping (46°48’06’’N, 17°45’01’’O)

Zhruba uprostřed Balatonu z opačné strany k České republice můžete narazit na stellplatz nacházející se jenom 250 metrů od vody. Uzavřený areál, kde může parkovat až 48 karavanů, včetně těch delších, jak 8 metrů. Plnohodnotné zázemí, kde vám nebude chybět voda, sprcha, odpad a elektrický proud. Za to vše samozřejmě zaplatíte.

Camping Gärtnerhof (46°45’58’’N, 17°15’21’’O)

Téměř nejjižnější část Balatonu patří stellplatzu pro 15 karavanů, který je spjat s poplatkem 15 EUR za noc. I zde je blízkost vodní plochy jenom 300 metrů a nejbližší obchody naleznete 100 metrů od vámi zaparkovaného karavanu. Takže, ideální místo pro doplnění potřebných zásob.

Stellplatz Csáford (46°56’10’’N, 17°02’54’’O)

Jestliže se chcete vyhnout velké špičce a ruchu přímo u Balatonu, můžete severozápadně od něj zakotvit na stellplatzu s omezenou kapacitou pěti parkovacích míst. Klid a dostatek zeleně přístupný celoročně si majitelé cenní na 5 EUR za noc.

Stellplatz Kimis-Camp ( 46°34’57’’N, 17°37’35’’O)

Stát se může také to, že se s chutí a s nadšením vydáte až za hranice Balatonu a sjedete trochu více na jih. Jen 19 km od největší sladkovodní plochy v Evropě se nachází stellplatz pro 10 karavanů přístupný od Velikonoc do září. V jeho blízkosti jsou menší jezera, jež vám i umožní koupání a rybaření.

Okolí Balatonu je pro karavany jako stvořené, proto zdlouhavě nepřemýšlejte a využijte pestrého zázemí tohoto úchvatného jezera.

Author: Davidk

Share This Post On

Diskuze

Loading Facebook Comments ...

Submit a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Líbí se Vám tento způsob cestování? Napište svůj email a neuteče Vám nic důležitého.


Nemáme rádi SPAM, nebudeme Vám posílat otravné emaily.

Připravujeme něco velkého. Dozvíte se o tom jako první.

Powered by WordPress Popup

Facebook